OBCE A STÁT

Co je služba bezKempu a jak funguje?

bezKempu.cz je technologicky vyspělá inzertní platforma, která propojuje majitele pozemků a lidi (většinou karavanisty), kteří chtějí dané místo navštívit. Každý majitel si na našich stránkách může vložit svoji nabídku, podobně jako by si dal klasický inzerát do novin či na internet. Nicméně je zde velká výhoda v tom, že přes naše stránky si návštěvník může tento pozemek rovnou zarezervovat. Vše je tak pod kontrolou, jelikož návštěvník se musí registrovat, vyplnit o sobě údaje a splnit veškeré podmínky (včetně etického kodexu a samozřejmě i ty zákonné). Celá služba vznikla proto, aby právě lidem, kteří mají rádi přírodu, svobodného ducha, umožnila zažít kus svého života v klidu, mimo často narvané kempy. Zároveň ale tito lidé chtějí respektovat zákony, klid a proto nechtějí nikde stát tzv. na divoko.

Jaký je rozdíl bezKempu a kempem?
Ačkoliv to může vypadat podobně, jsou to dva zcela odlišné světy. Klasický kemp je většinou obrovská plocha pro masovou turistiku. Zvlášť v sezoně a o víkendech připomínají kempy spíše uprchlický tábor než vysněný pobyt v přírodě. Kemp bývá plný hluku, diskoték, horších hygienických podmínek i obtěžování okolí atd. My jako milovníci přírody a karavanisti zároveň do kempů moc nejezdíme.

bezKempu je zcela něco jiného. Není a nikdy to nebude kemp! Je to privátní místo pro lidi, co chtějí právě před “cirkusem kempů” utéct do klidu. Je to místo, kde dochází k souznění majitele pozemku s jeho hostem. Často zde vzniká přátelství. Je to místo, kde si naopak člověk odpočine, kochá se v klidu přírodou, kterou respektuje. Navíc služba nikdy nedovolí nastavit u pozemku více než 5 tzv. jednotek, např. karavanů. Často u některých pozemků je jen jedno místo. Tím automaticky všem říkáme, bezKempu není a nikdy nebude kemp. Na většině míst je navíc přítomen i majitel pozemku a kdo jiný než majitel pozemku si dokáže na svém drahocenném pozemku zjednat pořádek. Na rozdíl od kempů, kde to je často provozovatelům či jejích zaměstnancům jedno.
Máme ze služby obavy - hluk, hodně lidí, zhoršení sousedských vztahů atd.
Vaše obavy plně chápeme. Ač to může znít jako fráze, tak jsme lidé, kteří naopak touží po klidu a respektují ostatní. Nikdy bychom se nepodepsali pod službu, která by místo pozitivních dopadů byla negativní a přinášela by problémy. Je tedy potřeba oddělit obavy z “neznámého” a skutečné problémy.

Často lidé netuší, co takový karavan vlastně je a kdo jsou ti lidé v něm.

Karavan není levnou záležitostí, a tak si ho často kupují až lidé vyzrálejší, zajištěnější, občas lidé až v důchodovém nebo předdůchodovém věku. Nemusíme tedy zdůrazňovat, že tito lidé rozhodně nejsou např. milovníci techno hudby a večírků do rána. A takový karavan navíc nikoho neobtěžuje, jelikož má uvnitř vše potřebné, tzn. WC, vodu, topení, vaření, světlo atd. Lidé s karavanem většinou přijedou, jdou na procházku po krásné přírodě, navštíví památku, muzeum či jinou “atrakci” i ve Vaší obci. Často u Vás také nakoupí potraviny, zajdou si do místní restaurace apod. A tak vlastně přispívají i Vaší obci (viz níže). A večer utahaní zalehnou a jdou spát. Samozřejmě občas před svým karavanem v klidu posedí. V drtivých případech tak nikdy nedochází k žádném obtěžování okolí. Samozřejmě vše je o lidech. Nevylučujeme, že občas může vzniknout problém. Ale od toho je tam majitel, aby vše vyřešil. A navíc, tyto “problémy” vznikají a budou vznikat i bez služby bezKempu.

Doporučujeme tak místo zákazů a sousedských sporů vždy s majitelem pozemku vše probrat a nastavit si pravidla fungování. Ideálně si nechat ukázat jak takový karavan vlastně funguje, třeba se pak i z Vás a sousedů stanou vášniví karavanisté. Je to totiž silně návykové :-)

Takže když to shrneme: Umístění karavanu na soukromém pozemku majitele nepřináší žádný výrazný negativní dopad na život ve vaší obci, nedochází k žádnému obtěžování okolí. A pokud by toto náhodou občas vzniklo, měl by to majitel pozemku vždy řešit. Pokud by docházelo k trvalému obtěžování a negativním dopadům či oprávněným stížnostem, samozřejmě takový pozemek z nabídky odstraníme. Věříme ale, že když zvážíte všechny výhody a nevýhody, je bezKempu.cz nejlepší volbou.
Divoké kempování je rostoucí trend. Co s tím?
Karavaning je na obrovském vzestupu nejen v ČR, ale po celém světě.

Lidé pochopili, že je lepší trávit čas svobodným cestováním, než se mačkat v přeplněných letoviscích, kempech atd. Kupují si hlavně obytná auta, přičemž ta nejsou levnou záležitostí. Jsou zcela navíc soběstačná (mají vodu, WC, topení). A tito lidé často nechtějí právě se svým nezávislým obytným vozem jezdit do kempů. Takže jezdí po krajině. Ti slušnější se zeptají, či pokud znají, využijí rovnou službu bezKempu.

Než tato služba vznikla, neměli ale jinou volbu, než stát na divoko. Bez souhlasu majitele, bez jakékoliv kontroly. A toto pokračuje i nyní.

Ti méně slušní tedy stojí na cizím pozemku (každý pozemek někomu patří), často v lese (riziko požáru), vylévají zde své odpady, vyhazují odpadky, rozdělávají ohně, často stojí na různých cestách, kde mohou blokovat např. zemědělskou techniku, v horším případě i vozy záchranářů.

Je velmi těžké s tímto “nešvarem” bojovat. A bude to jen horší. Zvlášť pokud Vaše obec leží na turisticky atraktivním místě. Lide se přes sociální sítě, internet domlouvají, sdílejí přesné GPS souřadnice a tak vlastně živelně zvou další. Je velmi obtížné toto postihovat a hlavně i dokázat.

Proto věříme, že lepší cestou je (pod kontrolou a jistou regulací) naopak karavanistům pomoci. Je lepší pro karavanisty toto místo zajistit. A proč z toho ještě nemít výhody? Toto již dávno pochopili v sousedních zemích, např. Německu, kde existují i tzv. stellplatzy - oficiální místa pro karavany, které často provozují přímo obce, popř. ve spolupráci se soukromým majitelem.
Co může přinést služba bezKempu Vaší obci?
 • Zmírnění a regulaci živelného kempování tzv. na divoko.
  Každý je registrován, vyplní své údaje, včetně SPZ. Je tak možné případné problémy řešit s konkrétní osobou, ne s někým anonymním, kdo ihned odjede. Majitel pozemku si navíc nejlépe zjedná pořádek. Výrazné omezení karavanů v krajině a obci - jsou “uklizeny” na soukromém pozemku a pod kontrolou.
 • Přínos pro obecní pokladnu
  Pokud ve Vaší obci vybíráte rekreační a lázeňské poplatky, tak z této aktivity budete tyto poplatky dostávat - majitelé je budou odvádět. Pokud budete provozovat místo sami, tak získáte i další významné výnosy z každého pronájmu.
 • Rozvoj obce a místních firem
  Lidé z karavanu často nakupují, utrácí své peníze na Vašem místě. Navštíví Váš hrad, muzeum, památky, kulturní událost, restauraci atd. Podpoří tak podnikání i život v obci. Nepřímo tak mohou přispět i k tvorbě pracovních míst.
Co nabízíme obci?
Pomocí platformy bezKempu.cz může sama obec provozovat bezKempu místo a přitom se nemusíte skoro o nic starat. Je to jednoduché, na stránkách si místo zaregistujete, nastavíte pravidla, podmínky a ceny. A vše ostatní nechte na našem dokonalém rezervačním systému. Na Váš účet pak budou okamžitě zasílány platby z pronájmů. Zcela jistě máte nějaký nevyužitý obecní pozemek. Zkuste to a uvidíte. Výnosy pak mohou tvořit slušný zdroj pro financování Vašich investic a provozu v obci.
Jak toto vysvětlit lidem, sousedům atd.?
Je potřeba lidi ve Vaší obci ubezpečit, že nebude ohrožen jejich majetek ani nebude jakkoliv narušeno jejich soukromí a práva. A pokud toto nastane, vždy se to bude řešit k jejich spokojenosti! Zároveň je ale potřeba lidi přesvědčit, aby zahodili i svoji častou závist (bohužel toto je nejčastějším zdrojem skutečným důvodu protestu - závidí, že soused si vydělá o korunu více) tím, že seznámí se stavem věcí, tzn. že je pro všechny lepší toto regulovaně řešit než divoké kempování, ze kterého nikdo nic nemá, jen problémy. Můžeme Vám i pomoci a např. na jednání zastupitelstva lidem toto vysvětlovat, odpovídat na jejich otázky, můžeme je i pozvat na kávu do karavanu a ukázat, jak takový karavan funguje :-)
Jak konkrétně řešit případné problémy?
Problémy jsou od toho, aby se řešily v klidu a včas a my věříme, že rozumní lidé vždy najdou cestu.

Příklady možných řešení:

 • Sousedům vadí se dívat na karavan
  Nelíbí se jim vzhledově, popř. mají obavy z narušení malebnosti obce. Pokud to situace na pozemku umožní, tak majiteli pozemku doporučíme vybrat přesné místo na pozemku, kde takový karavan umístit, aby nerušil vzhled celého místa. Případně doporučíme osázet okolí tohoto místa vegetací.
 • Obavy z hluku
  Každý je povinen respektovat noční klid. I další období klidu, pokud to obec nařídí. Je to jako sekání sekačkou v neděli v poledne, což považujeme za podstatně větší problém pro obce i sousedské vztahy, než tichý karavan. Pokud někdo klid nedodržuje, je majitel povinen okamžitě zjednat pořádek. Pokud ani toto nefunguje, tak může být přivolána policie. A při opakování těchto problémů, bude místo odstraněno ze služby bezKempu.cz (což ale bohužel nezabrání majiteli toto provozovat dále).
 • Obavy z množství karavanů a míst
  Tyto obavy jsou zcela zbytečné. Celý systém umožňuje nastavení maximálního počtu. Je tedy možné společně nastavit, že např. na jednom pozemku nesmí být více než požadovaný počet karavanů na den. Klidně to může být i 1–2. Dále může i obec regulovat počet těchto pozemků s námi. Takže např. v jedné obci může být pouze jeden pozemek atd. Nehrozí tedy, že by obec byla “zaplavena” karavany.
 • Obavy z ničení přírody
  K žádnému ničení nedochází. Karavan přijede po řádné příjezdové cestě, zaparkuje. Z karavanu nic do přírody nevytéká. Karavan má integrované nádrže na vodu i odpad.
Může majitel pronájem vůbec provozovat?
Ano může. Pokud dodržuje zákony a pravidla, nemůže mu to ani nikdo zakázat. Ani soused. Proto je dobré místo negativních emocí a snahy o zákazy raději společně spolupracovat a nastavit pravidla.
Jak je to s daněmi?
Ano samozřejmě. Jako každý jiný příjem, se i výnos z pronájmu pozemku uvádí v daňovém přiznání.
Co stany?
Systém umožňuje majitelům pozemku nastavit kromě karavanů i stany. Ale toto nastavení lze omezit. Takže pokud Vám stany vadí, je možné je zakázat.
Cookies. Vy víte, co máte dělat, aby vám tato lišta nepřekážela.
Tyto webové stránky využívají soubory cookie. Váš souhlas s využíváním všech souborů cookie potvrďte tlačítkem "Souhlasím". Pokud chcete upravit nastavení, klikněte na tlačítko "Uložit nastavení". Více informací o využívání souborů cookie naleznete zde.
Bezkempu využívá 4 druhy kategorií cookies:
1. Technické cookie
Technické cookies pro zajištění fungování webu. Bez nich to prostě nejde. Bez nich si neuděláte rezervaci a tedy nikam neutečete.
2. Analytické cookie
Analytické cookies nám pomáhají sbírat anonymní informace o návštěvnosti a interakci s obsahem na webových stránkách, abychom mohli zlepšovat uživatelské prostředí.
3. Personalizované cookie
Personalizované cookies umožňují webovým stránkám zapamatovat si vaše preference a poskytovat vám relevantní obsah a nabídky.
4. Reklamní cookie
Reklamní cookies slouží k sledování vašich online aktivit a přizpůsobování reklam tak, aby byly relevantní a zajímavé pro vás.