Vyhledávání pozemku

Kategorie

Pozemky

Nalezená lokalita:

zobrazit na mapě

Pozemky v lokalitě:

Zimní víkend bezkempu a čertem

22.7.2022 Autor: Jakub Slezák

Další zimní bezkempování a "minicestopis" od našeho bezkempaře.

Odložený a hlavně prodloužený víkend U Čerta v Kořenově. Pozemek bezKempu #2159 https://www.bezkempu.cz/2159.
První lyžovačka BezKempu v tomto roce byla původně plánovaná na konec ledna.
Zdravotní důvody určily, že se odloží na závěr měsíce února. A myslím, že to byla správná volba. V první řadě bylo o 100% lepší počasí a jak to chodí i to zlé bylo k něčemu dobré. Můžeme si na pondělí vzít volno a víkend si o den prodloužit. V pátek ještě, než zaparkuji u Haciendy Čert, jedu rovnou na nádraží v Kořenově, kde je muzeum místní ozubnicové železnice.
Jizerskohorská – Krkonošská trať Tanvald – Kořenov – Harrachov je nejstrmější tratí v České republice s rozchodem 1435 mm (běžný rozchod). Vlak s pomocí ozubnice zde překonával až do roku 1988 převýšení 235 m na necelých 7 km mezi Tanvaldem a Kořenovem. Na této trati, která se začala stavět v roce 1902, najdeme několik tunelů, za Kořenovem 25 m vysoký Jizerský viadukt přes hluboké údolí Jizery, kde trať přechází z Jizerských hor do Krkonoš. Esovitý tunel před Harrachovem a úchvatný Novosvětský průsmyk (886m.n.m) , kterým do Čech přitéká v Polsku pramenící říčka Milnice. V již zmíněném roce 1988 byl provoz zubačky ukončen. Rakouské lokomotivy a české motoráčky zvané Singrovky nahradily moderní lokomotivy bez použití ozubnice.
Některé technické skvosty si můžeme prohlédnout v muzeu ozubnicové dráhy Tanvald – Kořenov, které se nachází v budově železniční stanice Kořenov, kde je k vidění fotodokumentace, a hlavně originální ozubnicové kolo v maketě kolejiště.
Skutečné mašinky si můžeme prohlédnout v nově rekonstruované výtopně. Tato část prohlídky je i s odborným výkladem průvodce.
K nejzajímavějším exponátům asi patří ozubnicová lokomotiva Rakušanka (přezdívka podle výrobce z Vídně), která je po generální opravě, nebo motorová lokomotiva Hektor.
Elektrický ozubnicový vláček ze Švýcarska na svoji generálku teprve čeká.
Ale je to jediný exponát, do kterého se můžeme posadit a vyzkoušet si alespoň na chvilku, jak se cestovalo v začátku 20. století.
Po rozsáhlém výkladu pana průvodce jedeme na objednaný BezKemp U Haciendy Čert v Kořenově.
I když jsme přijeli o tři hodiny dříve, pan Martin nás přivítal s úsměvem, zavedl nás na připravené a vyhrabané místo, natáhl el.proud a ukázal nám vybavení hotelu , které můžeme využívat.
K dispozici je wc , teplá i studená vody a výlevka chem.wc. Do restaurace sice nesmí psi, ale vše, co si zakoupíme, můžeme odnést do auta.
Opět jsme přijeli hlavně za sněhem, kterého je opravdu dost. Tak si jdeme na páteční odpoledne zalyžovat na místní 200 m vzdálenou sjezdovku Bavorák.
Sobota je jako stvořená na běžky. Upravených běžeckých tratí je zde několik desítek kilometrů.
Pro milovníky krásných výhledů na Jizerky a Krkonoše, je pár kilometrů vzdálená rozhledna Štěpánka na kopci Hvězda (958 m.n.m)
Tato jedna z nejstarších rozhleden v oblasti Krkonoš a Jizerských hor se začala stavět v roce 1847, ale dokončena byla až v roce 1892!
V neděli si zakoupíme celodenní permanentku (300Kč) a jdeme sjezdovat na místní Bavorák.
Opět musím konstatovat: parkování je na pěkném místě.
Na sjezdovku i na běžecké tratě je to opravdu kousek, personál i pan Martin velice vstřícný a ochotný.
A co se týče domácí kuchyně, kterou jsme museli samozřejmě ochutnat, tak ta byla velice chutná a dobrá.
A závěrem musím říci, že na toto místo se velice rádi vrátíme.
M.Dittrich


Zimní víkend bezkempu a čertem
Zimní víkend bezkempu a čertem
Zimní víkend bezkempu a čertem
Zimní víkend bezkempu a čertem
Zimní víkend bezkempu a čertem
Zimní víkend bezkempu a čertem
Zimní víkend bezkempu a čertem
Zimní víkend bezkempu a čertem
Zimní víkend bezkempu a čertem
Zimní víkend bezkempu a čertem