Vyhledávání pozemku

Kategorie

Pozemky

Nalezená lokalita:

zobrazit na mapě

Pozemky v lokalitě:

Za jak dlouho vybiju baterii v karavanu?

12.2.2020 Autor: Pavel Nohejl

Máte ve svém mobilním kempovacím příbytku trakční baterii, ale nemáte šajnu, kolik elektřiny a jak dlouho z ní můžete ždímat? Čtěte dále.

Bezkempaři, také na vašich cestách pořád řešíte, jak dlouho vám vydrží baterie pohánět osvětlení, nabíječky mobilů, notebooky a další hračky a nevíte, kolik hodin jí můžete ždímat zapnutou TV, topením s rozfukem, filmem puštěným na notebooku apod. ? Jde vám z toho všeho hlava kolem? Kdo by se v tom taky vyznal že, volty (V), ampéry (A), watty (W)... a do toho všeho jsou údaje na baterii v ampér hodinách ( Ah ). Nevěšte hlavu! Přesně toto jsem řešil poslední dny v mé nové obytce, protože se mi do omezeného prostoru vejde max 100Ah baterie. A víte co? Je to strašně jednoduché!



Dostatečná baterie - nezbytnost pro každého nomáda



Pokud má autobaterie kapacitu 125 Ah a my z ní využijeme max. 100 Ah (tedy v baterii vždy zůstane alespoň 20% kapacity, abychom zachovali její životnost), bude poskytovat po dobu 100 hodin proud 1 Ampér ( 100Ah / 1A = 100h) nebo 10 hodin proud 10A (100Ah / 10A = 10h ) apod. A jak zjistíme, kolik spotřebič žere Ampér? Zde si ukážeme dva velmi jednoduché způsoby vycházející z údajů uvedených na štítku daného spotřebiče a využívající jednoduchý vzoreček vyučovaný asi v 7. třídě základní školy (takže žádný strach).

I = P / U

tedy
spotřebovávaný proud (Ampéry) = výkon (Watty) / napětí (Volty)
(ve vzorečku vždy známe napětí - 12V autobaterie)

Metoda A) Výpočet z Wattů - Pokud je na štítku uveden příkon(Input) 50W (wattů), vypočítáme spotřebovávaný proud dosazením do vzorečku a získáme 50W / 12V = 4.2 Ampér. A jak dlouho můžeme z baterie o dostupné kapacitě 100Ah brát 4.2A? Opět jednoduše: 100Ah / 4.2A = 23h

Metoda B) Přepočet z Napětí a Ampér - Pokud u spotřebiče nejsou uvedeny Watty, ale jen napětí (V) a Proud - v A nebo v mA (tedy miliampéry, tisíciny Ampéru), nejjednodušší cesta je vynásobit napětí a ampéry, čímž získáme příkon ve Wattech a dále pokračujeme dle Metody A :-). Příklad: Máme spotřebič na 220V připojený k baterii přes převaděč (invertor). Na štítku je uveden maximální proud 227mA, tedy 0.227A. Vynásobením 220*0.227 získáme 50W a pokračujeme přepočtem z Wattů výše. Pokud bude spotřebič jen na 12V, je situace výrazně jednodušší a stačí rovnou vypočítat Kapacita baterie / uvedený maximální proud v Ampérech a rovnou víme, kolik hodin to bude fungovat.

FAQ

Co když mám víc spotřebičů? - Žádný problém. Jednoduše sečtete příkon ve Wattech za všechny spotřebiče a vypočítáte dle prvního příkladu.

Kolik mi z baterie sežere 2h nabíjení mobilu? - Brnkačka. Mějme nabíječku telefonu s příkonem třeba 20W
20W / 12V = 1.7Ampéry.
1.7A * 2 hodiny = 3.4 Ah vysáté ze 100Ah dostupné kapacity. Zbyde nám tedy 96.6 Ah.

Realita však bude ve většině případů příznivější, než co je uvedeno na štítku, to jsou totiž vždy pouze maximální hodnoty, co si zařízení může na krátký okamžik vzít.

Pokud mobil nabíjíte přímo z USB zásuvky vyvedené z baterie, můžete počítat orientačně na 1 úplné nabití mobilu max cca 1.5Ah (mobil s průměrnou velikostí baterie)

Kolik žere osvětlení? Pokud máte moderní karavan či obytné auto s LED osvětlením, tato informace vás prakticky nemusí zajímat, jelikož je to strašně málo. Pokud LEDky nemáte, tak si je koukejte pořídit. Příklad: Typické staré bodové osvětlení, v lepším případě halogenové, žralo minimálně 10W na žárovku. Brácha je měl ve svém karavanu, kde měl na lustru 3 takovéto žárovky, tj. spotřeba 30W (plus nějaké ztráty v kabelech kvůli vysokému odběru), takže za 4 hodiny večer by vám takový lustr vychlastal minimálně 10Ah. Což je moc a za týden je baterie v karavanu v čudu jen na světlech. Rozhodl se je tedy vyměnit za moderní ledkové bodovky s ani ne třetinovou spotřebou 3W. A rovnou si k nim koupil i sluneční brýle, protože 3 takovéhle 3W žárovky v malém prostoru karavanu svítili poněkud intenzivně. Poučení: bývaly by stačily bodovky se zanedbatelným příkonem 2W a pětinovou spotřebou oproti starým halogenkám.

A co rozfuk od topení? Tady hodně záleží, co je to za konkrétní model topení. Příkon rozfuku se běžně pohybuje kolem 10-30W (přesnou hodnotu si musíte najít sami). Není to tedy úplně málo na nonstop provoz. Pokud by 10W běželo v kuse 24 hodin, sežere vám to cca 20Ah. Výhodou je tedy topení, které funguje i bez rozfuku.

A další zařízení? Jednorázové nabití mobilu max jednotky Ah. Provoz notebooku - vysaje obvykle 1-5Ah za hodinu, podobně na tom bude televize. Další zařízení, která jsme již využívali nebo by vás mohli zajímat: mixér: nemá cenu řešit, pokud ho nepoužíváte každý den půl hodiny v kuse. Fén - na ten zapomeňte, leda by foukal studený vzduch. Nabíjení elektrokol - s dostatečně výkonným invertorem (alespoň 500W, cestovní nabíječku na 12V totiž asi neseženete) a dost velkou baterií či solárními panely se to dá, úplné nabití elektrokola z 0 může sežrat zhruba 70Ah. Ohřev vody/boiler - extrémně neefektivní záležitost, ale opět s dost výkonným solárem, hodně velkou baterií a jižanským sluníčkem se to dá, pokud nemáte jinou možnost ohřevu a chcete teplou vodu ve vodovodu.

Mohu z baterie provozovat ledničku? - 50W kompresorovou s občasným (kompresor neběží furt) spínáním ANO. 120W kondenzační nonstop běžící - nyní si již dokážete spočítat, že ani náhodou. Pokud tedy sebou nevozíte baterie z Tesly.


Štítek spotřebiče - 30 wattů - dle štítku je maximum cca 3 Ampér hodiny vysáté z baterie za hodinu, ale je to nabíječka na notebook, navíc zapojená do převaděče, takže čtěte dále

Praxe a na co si dát pozor



16W stolní větrák zapojený do převaděče. Včetně ztrát vysaje z baterie cca 1.5Ah za hodinu. Tedy méně, než kolik dodá solární panel v takovémhle pařáku.