Vyhledávání pozemku

Kategorie

Pozemky

Nalezená lokalita:

zobrazit na mapě

Pozemky v lokalitě:

Jak danit příjmy z pronájmu pozemků?

Vážení majitelé pozemků,
většina příjmů v České republice podléhá zdanění, proto i váš příjem z pronájmu pozemků musíte zdanit. Připravili jsme pro vás ve zjednodušené podobě návod jak na to. Není to vůbec nic složitého.

Podnikatel-OSVČ uplatňující paušál:
Jelikož uplatňujete tzv. výdajový paušál, naše faktury na provizi můžete ignorovat. Příjem pro výpočet daně z příjmu je souhrn celkové částky za pronájem, která zahrnuje i naši zprostředkovatelskou provizi. Nákladem pro vás tedy není naše vydaná faktura, ale výdajový paušál.

Podnikatel účtující skutečné výdaje:
Od celkového příjmu za pronájem odečtete naši provizi. Nákladem jsou tedy pro vás námi vydané faktury. Daníte tedy tu částku, která vám přišla na účet.

Podnikatel plátce DPH:
Stejné jako výše uvedené. Pokud jde o DPH. Jde o nájem pozemků fyzickým osobám, který je od daně z přidané hodnoty osvobozen bez nároku na odpočet a bude uveden na řádku 50 daňového přiznání k dani z přidané hodnoty.

Nepodnikatel, fyzická osoba:
Pro účely daně z příjmů se počítá vždy celá částka nájmu, tj. částka připsaná na účet + provize. Jedná se o příjem podle §9 zákona o daních z příjmů. Zde může být příjem osvobozen: a) Pokud máte nějaké další příjmy, bude příjem z pronájmu (bez odpočtu naší provize) osvobozen do výše 6.000 Kč ročně b) Pokud máte celkové příjmy za rok nižší než 15.000 Kč, nebude povinen podat daňové přiznání.